Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України» («Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»)

Проект

ЗАКОН УКРАЇНИ

 

Про внесення змін до деяких законів України

 

З метою приведення законів України до вимог Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб  та  фізичних  осіб-підприємців”   Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

І. Внести зміни до таких законів України:

1. Частину п’яту статті 89 Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003, N  40 – 44, ст. 356) викласти в такій редакції:

„5. Зміни до установчих документів юридичної особи набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін”.

2.Частину першу статті 18 Закону України „Про освіту” (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991, № 34 (20.08.91), ст. 451) доповнити реченням такого змісту:

„Навчальний заклад набуває статусу юридичної особи з дня їх державної реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб”.

3. У Законі України “Про господарські товариства” (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., № 49, ст. 682; 1992 р., № 48, ст.662; 1994 р., № 3, ст.11; 1995 р., № 14, ст. 90, ст. 93; 1998 р., № 18, ст. 89; 1999 р., № 26,  ст. 213; 2000 р., № 46, ст. 397; 2001 р., № 31, ст. 146; 2002 р., № 16, ст.114; 2003 р., № 30, ст.247):

1) частину першу статті 2 викласти у такій редакції:

“Найменування товариства повинно містити відомості про його організаційно-правову форму (вид товариства), назву, а також інші відомості, передбачені законом.”;

2) частину другу статті 6 викласти у такій редакції:

“Державна реєстрація товариств здійснюється у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб”;

3) у частині першій статті 7 слова “державного реєстру” замінити словами “Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”;

4) частину другу статті 7 викласти в такій редакції:

“Товариство зобов’язане  у 30-денний строк з дати проведення загальних зборів учасників (засновників, акціонерів) товариства подати до державного реєстратора за місцем державної реєстрації товариства зміни до установчих документів або зміни до відомостей про товариство, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які затверджені загальними зборами.

Протокол загальних зборів, якими затверджуються ці зміни є чинним не більше 30 календарних днів з дати проведення загальних зборів.

У разі, якщо у встановлений цією статтею термін рішення не реалізовано, таке рішення вважається нікчемним”;

 

частину четверту статті 16 викласти в такій редакції:

“Зміна розміру статутного фонду товариства набирає чинності з дня внесення цих змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”.

 

Абзац другий статті 83 викласти в такій редакції:

“Командитне товариство ліквідовується при вибутті усіх вкладників. Повні учасники мають право у разі вибуття всіх вкладників перетворити командитне товариство у повне товариство. Командитне товариство ліквідовується на підставах, встановлених статтею 132 Цивільного кодексу України”.

4. У Законі України “Про товарну біржу” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 10, ст. 139; 2003 р., № 30, ст. 247) :

1) у статті 7 слова “для підприємств” замінити словами “законом для державної реєстрації юридичних осіб”;

2) статтю 21 доповнити частиною другою такого змісту:

“Державна реєстрація припинення товарної біржі здійснюється у порядку, встановленому законом”.

5. У Законі України “Про колективне сільськогосподарське підприємство” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 20, ст. 272;    № 48,  ст. 658;  1993 р.,  № 24,  ст. 254;  1994 р.,  № 3, ст. 14;  2003 р., № 23, ст. 146, № 30, ст. 247):

1) абзац другий пункту 2 статті 3 викласти у такій редакції:

“Державна реєстрація підприємства здійснюється у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб”;

2) пункт 3 статті 31 викласти у такій редакції:

“3. Підприємство вважається таким, що припинилося, з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про державну реєстрацію його припинення. Державна реєстрація припинення підприємства здійснюється у порядку, встановленому законом”.

6. У статті 14 Закону України “Про об’єднання громадян” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 34, ст. 504; 1993 р., № 46, ст. 427):

частину другу доповнити реченням такого змісту:

“Дані реєстрації включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом внесення відповідного запису у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб”.

частину шосту виключити.

7. Частину третю статті 4 Закону України “Про адвокатуру” (Відомості  Верховної  Ради  України,  1993 р.,  № 9,  ст. 62;  2002 р., № 16, ст. 114) викласти у такій редакції:

“Адвокатські об'єднання діють на засадах добровільності, самоврядування, колегіальності та гласності. Реєстрація адвокатських об'єднань провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Адвокатські об’єднання набувають статусу юридичної особи з моменту їх державної реєстрації у Міністерстві юстиції України. Дані державної реєстрації включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом внесення відповідного запису у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб”.

8. У Законі України “Про інформаційні агентства” (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 13, ст. 83):

1) перше речення частини другої статті 13 викласти у такій редакції:

“До заяви про державну реєстрацію інформаційного агентства додається виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про цю юридичну особу”.

9. У Законі України “Про музеї та музейну справу” (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 25, ст. 191; 1999 р., № 28, ст. 231):

1) у статті 9:

частину першу викласти у такій редакції:

“Державна реєстрація музеїв здійснюється у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб”;

частини другу та третю виключити;

частині четвертій слово “реєстрації” замінити словами “державної реєстрації”;

частину п’яту викласти в такій редакції:

“Музей набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації. Свідоцтво про державну реєстрацію музею є підставою для відкриття рахунків в установах банку”.

 

2) частину четверту статті 10 виключити.

10. У статті 38 Закону України “Про сільськогосподарську кооперацію” (Відомості  Верховної  Ради  України, 1997 р., № 39, ст. 261; 2003 р., № 30, ст. 247):

1) друге речення абзацу другого частини другої виключити; 

2) частину шосту викласти у такій редакції:

“6. Кооператив (об’єднання) вважається таким, що припинився, з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про державну реєстрацію його припинення. Державна реєстрація припинення кооперативу (об’єднання) здійснюється у порядку, встановленому законом”.

11. Статтю 4 Закону України “Про господарську діяльність у Збройних силах України” (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 48, ст. 408) доповнити реченням такого змісту:

“Дані про реєстрацію військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах України включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом внесення відповідного запису у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб”.

12. Частину сьому статті 9 Закону України “Про аварійно-рятувальні служби” (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., № 4, ст. 25) викласти у такій редакції:

“Державні, комунальні та аварійно-рятувальні служби громадських організацій набувають статусу юридичної особи з дня їх державної реєстрації  у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Статути державних, комунальних та аварійно-рятувальних служб громадських організацій, які подаються державному реєстратору, повинні бути офіційно погоджені з центральним органом виконавчої влади, до повноважень якого належать питання захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру”.

13. Абзац перший частини першої статті 13 Закону України “Про позашкільну  освіту” (Відомості  Верховної  Ради  України,  2000 р.,  № 46, ст. 393) викласти у такій редакції:

“1. Позашкільний навчальний заклад є юридичною особою і діє на підставі статуту”.

14. Абзац перший частини першої статті 13 Закону України “Про дошкільну освіту” (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 49, ст. 259) викласти у такій редакції:

“1. Дошкільний навчальний заклад є юридичною особою і діє на підставі статуту”.

15. У Законі України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 1, ст. 1; 2003 р., № 14, ст. 104):

1) частину першу статті 7 викласти у такій редакції:

“1. Юридична особа набуває статусу фінансової установи після внесення про неї запису до відповідного державного реєстру фінансових установ. Юридичні особи, які мають намір надавати фінансові послуги, зобов’язані звернутися до Уповноваженого органу для включення їх до  державного реєстру фінансових установ протягом тридцяти календарних днів з дати державної реєстрації”.

2) статтю 13 доповнити частиною такого змісту:

“2. Внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про державну реєстрацію припинення фінансової установи, здійснюється  на підставі витягу про їх припинення з державного реєстру фінансових установ за формою, встановленою Уповноваженим органом та інших документів перелік, яких встановлений законом для державної реєстрації юридичних осіб”.

3) пункт перший статті 16 доповнити абзацом такого змісту:

“Об’єднання фінансових установ набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб”.

4) у першому реченні частини одинадцятої статті 18 слова “За наявності рішення відповідного органу державної влади про скасування державної реєстрації юридичної особи або державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи, визнання в установленому порядку юридичної особи фіктивною або оголошення судом фізичної особи померлою чи визнання безвісно відсутньою” замінити словами “За наявності відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи або відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем, визнання в установленому порядку юридичної особи фіктивним підприємством”.

16. У Законі України „Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, (Відомості Верховної Ради України, 2002, № 10 (07.03.2002),         ст. 78):

1) у статті 6:

частину чотирнадцяту викласти у такій редакції:

„Державна реєстрація об’єднання (асоціації) здійснюється безоплатно у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об’єднання (асоціація) вважаються створеними з моменту їх державної реєстрації.”;

доповнити статтю новими частинами п’ятнадцятою – шістнадцятою такого змісту:

„До документів, що подаються для проведення державної реєстрації об’єднання, крім документів, подання яких передбачено законом для державної реєстрації юридичних осіб, додатково подається документ про власника (балансоутримувача) будинку та членів об’єднання за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України.

Державна реєстрація змін до установчих документів об’єднання проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.”;

 2) частину першу статті 28 викласти у такій редакції:

„Об’єднання (асоціація) вважається припиненим з моменту внесення про це відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Об’єднання ліквідується на підставі рішення у разі:

фізичного знищення або руйнування житлового комплексу, яке унеможливлює його відновлення або ремонт;

відчуження житлового комплексу за рішенням суду;

придбання однією особою всіх приміщень у житловому комплексі.

прийняття судом рішення про ліквідацію об’єднання”.

17. У Законі України “Про кредитні спілки” (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 15, ст. 101):

1) частину другу статті 3 після слів „з моменту її державної реєстрації” доповнити словами „з дня її державної реєстрації в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Кредитна спілка розміщує у відповідних засобах масової інформації, визначених Уповноваженим органом, дані про її державну реєстрацію.”;

2) у статті 7:

назву статті викласти в такій редакції:

„Стаття 7. Статут та внутрішні документи кредитної спілки”;

та доповнити частинами третьою – п‘ятою такого змісту:

„3. Статут кредитної спілки скріплюється підписом голови спостережної ради  кредитної спілки, достовірність якого засвідчується нотаріально.

Для державної реєстрації кредитної спілки як юридичної особи установчі документи кредитної спілки (статут та протокол установчих зборів з реєстром засновників) повинні бути погоджені Уповноваженим органом виконавчої  влади  у  сфері регулювання ринків фінансових послуг (далі – Уповноважений  орган) у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Уповноваженого органу.

У разі порушення встановленого  порядку  створення  кредитної спілки  або невідповідності установчих документів вимогам цього Закону  Уповноважений  орган  відмовляє  у  їх погодженні протягом  десяти робочих днів з дня надходження документів. Відмова  у  погодженні  установчих  документів не може бути здійснена з інших підстав, крім зазначених у  цій  статті. У  разі  відмови в погодженні, кредитній спілці надається письмова довідка із зазначенням  причин  відмови. Відмова  у погодженні  установчих  документів, а також зволікання з її проведенням можуть бути оскаржені в суді.

4. Протягом трьох місяців з дня  державної реєстрації кредитна спілка зобов'язана розробити та затвердити з урахуванням вимог цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів Уповноваженого органу відповідні внутрішні положення та процедури для забезпечення ефективної та безпечної діяльності кредитної спілки згідно з переліком, визначеним нормативно-правовими актами Уповноваженого органу та статутом кредитної спілки.

5. Зміни та/або доповнення до статуту кредитної спілки повинні бути погоджені Уповноваженим органом у порядку, встановленому для погодження установчих документів.”

3) статтю 8 викласти в такій редакції:

„Стаття 8. Реєстрація як фінансової установи та ліцензування окремих видів діяльності кредитної спілки.

1. Реєстрація кредитної спілки як фінансової установи та її ліцензування здійснюється Уповноваженим органом відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу.

2. Реєстрація кредитної спілки як фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру фінансових установ у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Уповноваженого органу.

3. Ліцензуванню в кредитній спілці підлягає діяльність по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також інші види діяльності відповідно до законодавства.”

4) статтю 9 викласти в такій редакції:

„Стаття 9. Припинення кредитної спілки

1. Кредитна спілка припиняється шляхом її реорганізації (злиття, приєднання, поділу) або ліквідації.

2. Кредитна спілка вважається такою, що припинила свою діяльність, після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації припинення кредитної спілки здійснюється на підставі витягу про її припинення з державного реєстру фінансових установ за формою, встановленою Уповноваженим органом та інших документів перелік, яких встановлений законом для державної реєстрації юридичних осіб.  

3. Підстави та порядок припинення кредитної спілки регламентуються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, з урахуванням особливих вимог, визначених цим законом та нормативно-правовими актами уповноваженого органу.

4. Ліквідація кредитної спілки провадиться:

за рішенням її вищого органу управління;

за судовим рішенням у разі:

заняття діяльністю без відповідної ліцензії чи діяльністю, забороненою законом;

неплатоспроможності кредитної спілки;

подання Уповноваженого органу, позову членів або кредиторів кредитної спілки;

в інших випадках, передбачених законом.

5. У разі прийняття рішення про ліквідацію кредитної спілки за рішенням її вищого органу управління він повинен протягом 5 календарних днів письмово повідомити про це Уповноважений орган та державного реєстратора, які вносять відомості у відповідні реєстри про те, що кредитна спілка перебуває в процесі припинення її діяльності. Крім того, в рішенні мають міститися відомості про комісію з припинення кредитної спілки (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо), а також  порядок і строки проведення заходів щодо припинення кредитної спілки.

Уповноважений орган повинен протягом 5 робочих днів з дня надходження такого повідомлення погодити склад ліквідаційної комісії (ліквідатора) або внести свої пропозиції.

6. При реорганізації кредитної спілки комісія з реорганізації складає передавальний акт або розподільчий баланс, нотаріально засвідченні копії якого передаються до Уповноваженого органу, що є підставою для внесення відповідного запису до Державного реєстру про припинення кредитної спілки та її правонаступників.

При ліквідації кредитної спілки ліквідаційною комісією (ліквідатором) складається ліквідаційний баланс, який передається Уповноваженому органу для затвердження та є підставою для виключення такої кредитної спілки з Державного реєстру.

7. Порушення цього порядку є підставою для відмови у внесенні відповідного запису до Державного реєстру.

8. При ліквідації платоспроможної кредитної спілки вимоги її кредитів задовольняються у такій черговості:

1) у першу чергу задовольняються вимоги працівників кредитної спілки та членів ліквідаційної комісії, пов‘язані з трудовими відносинами;

            2) у другу чергу задовольняються вимоги за вкладами членів на депозитних рахунках кредитної спілки та вимоги кредиторів. забезпечені заставою чи іншим способом;

            3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків, зборів (обов‘язкових платежів);

            4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.

 

            Черговість розподілу майна кредитної спілки для задоволення вимог кредиторів встановлюється цим законом та нормативно-правовими актами Уповноваженого органу.

            Вимоги кредиторів, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред‘явлення, якщо кредитор не звернувся з позовом до суду, вимоги, у задоволенні яких рішенням суду кредиторові відмовлено, вважаються погашеними.

            9. Якщо вартості майна кредитної спілки є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, вона ліквідується в порядку, передбаченому законом про банкрутство. Припинення кредитної спілки в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства визначається законом.

  10. Для внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, крім документів, зазначених у законі для державної реєстрації юридичних осіб, додатково подається витяг про виключення її з державного реєстру фінансових установ за формою, встановленою Уповноваженим органом”.

5) у статті 24:

абзац другий частини другої доповнити словами “в порядку, передбаченому законом  України про юридичних осіб, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.”;

абзац перший частини четвертої доповнити словами         „та погоджується Уповноваженим органом.”;

частину четверту викласти в такій редакції:

„4. Асоціація кредитних спілок діє на підставі  статуту,  який затверджується   рішенням   конференції   представників  кредитних спілок та погоджується Уповноваженим органом.

 Статут асоціації кредитних спілок повинен містити відомості про:

 найменування асоціації  кредитних  спілок  та   її   місцезнаходження;

 мету утворення і завдання асоціації;

 порядок утворення та діяльності органів управління асоціації, їх повноваження;

 права та обов'язки кредитних спілок - учасників асоціації;

 умови і порядок вступу до  об'єднання  та  порядок  виходу  з нього;

 порядок сплати кредитними спілками вступних та інших внесків;

 джерела формування та порядок використання майна асоціації (у тому числі коштів),  порядок утворення спільних фінансових  фондів та використання їх коштів;

 порядок звітності   і   здійснення   контролю  за  діяльністю виконавчого та інших органів управління асоціації;

 порядок внесення змін і доповнень до статуту;

 порядок припинення діяльності асоціації та вирішення майнових питань у зв'язку з її ліквідацією (реорганізацією).

 Статут асоціації   кредитних   спілок  може  містити  й  інші положення  щодо  організаційних,  господарських  та  інших  питань діяльності асоціації.

 Зміни та/або доповнення до Статуту асоціації кредитних спілок погоджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому для погодження установчих документів”.

 

абзац перший частини п’ятої виключити.

частину сьому викласти в такій редакції:

„Внутрішні  положення  саморегулівної  організації кредитних  спілок  у  частині  здійснення   функцій,   делегованих Уповноваженим   органом,   підлягають   погодженню  з  ним. Уповноважений орган здійснює моніторинг реалізації делегованих ним саморегулівній  організації  кредитних  спілок  функцій  і,  у разі необхідності,  має  право  припиняти  або   відкликати   відповідні повноваження  включно  до  позбавлення  асоціації кредитних спілок статусу саморегулівної організації”.

6) частину другу статті 25 після слів „державну реєстрацію” доповнити словами „реєстрацію як фінансових установ”.

            7) частину третю Прикінцевих положень викласти в такій редакції:

„Статути та інші внутрішні документи кредитних спілок,  які зареєстровані  до  дня  створення  Державного реєстру,  підлягають приведенню у відповідність з цим Законом,  а самі кредитні  спілки як юридичні особи підлягають  перереєстрації у встановленому порядку для державної реєстрації, як фінансові установи та повинні отримати відповідні ліцензії в  Уповноваженому  органі  протягом  року  з   моменту   створення Державного   реєстру.   При  цьому  збір  за  державну  реєстрацію кредитної спілки як юридичної особи та її реєстрацію як фінансової установи не справляється.

            Невиконання  кредитною спілкою вимог  щодо її перереєстрації та внесення відомостей про неї до Державного реєстру  та отримання відповідної ліцензії у визначений цим Законом строк є підставою для її ліквідації  відповідно  до  цього  Закону  за поданням Уповноваженого органу”.

 

18. У статті 8 Закону України “Про фермерське господарство” (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 45, ст. 363):

1) частину першу після слова «одержання» доповнити словом «засновником» та доповнити словами “у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб”;

2)      частини другу – п’яту виключити.

II. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування.

2. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону:

 

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом і ввести їх у дію одночасно з введенням у дію цього Закону;

 

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.